0948 117 111
anglino@anglino.eu
Anglické slovíčka Ako sa učiť AJ slovíčka? Delenie slovnej zásoby A1 Pamäťové techniky A1 Anglická abeceda A1 Pravidlá výslovnosti A1 Zápis dátumov, čísel a iných A1 Cool anglické skratky B2 Americké vs. Britské pojmy C1 Metric a Imperial jednotky C1

---------------

Zoznamy Top slovnej zásoby Top 30 pomocných slovies A1 Top 30 zámien A1 Start Top 100 slovies A2 Basic Top 300 slovies B1 Easy Top 500 slovies B2 Medium Top 700 slovies C1 Hard Top 1000 slovies C1 Advanced Top 1500 slovies C2 Treshold Top 2000 slovies C2 Expert Top 2500 slovies C2 Professional Top 3000 slovies C2 Translators Top 4000 slovies Unseen Galaxies Top 100 frazálnych slovies B2 Top 200 frazálnych slovies C1 Top 300 frazálnych slovies C2 Top 50 prídavných mien A2 Top 100 prídavných mien A2 Top 200 prídavných mien B1 Top 300 prídavných mien B2 Top 500 prídavných mien C1 Top 700 prídavných mien C1 Top 1000 prídavných mien C2 Top 2000 prídavných mien C2 Top 50 predložiek B2 Top 25 prísloviek B2 Top 30 spojok A2 Top 31 poradových čísloviek A1 Top 100 anglických fráz B1 Top 100 slangových fráz C1 Top 50 nepravidelné slovesá B1 Top 100 nepravidelné slovesá B2 Top 200 nepravidelné slovesá C1 Top 30 zábavných citoslovcí A2 Top 100 FLUENCY BUSINESS B2 Top 200 FLUENCY BUSINESS C1 Top 300 FLUENCY BUSINESS C2 Top 100 natívnych parádičiek C1 Top 200 natívnych parádičiek C2 Top 300 natívnych parádičiek C2 Top 100 FLUENCY tajné slová C2

---------------

Zoznamy podľa povolaní Administratívny pracovník Animátor Architekt Asistent Auditor Au pair Automechanik Baník Barman Čašník Diskdžokej - DJ Dizajnér Drevo pracovník Elektrikár Ekonóm Farmaceut Farmár Fyzioterapeut Geodet Grafik Hutník Chemik Kaderník Kamionista Kňaz Konštruktér Kuchár Kuriér Lekár Lodná posádka Logistik Manager Marketingový konzultant Novinár Obchodník Opatrovateľ Personalista Pilot Plavčík Poisťovací agent Policajt Pracovník vo výrobe Právnik Predavač Programátor Projektant Psychológ Realitný maklér Recepčný Remeselník Ropný ťažiar Sekretárka Skladník Stavbár Statik Špeditér Taxikár Technik Tlačiar Tréner Turistický sprievodca Upratovač Vojak Záhradník Záchranár Zdravotná sestra Zubár Zvárač Webdizajnér

---------------

Zoznamy podľa oblastí Top 20 anglických pozdravov Top 100 pre najmenších Top 100 pre deti Top 100 pre teenagerov Top 100 pre seniorov Top 100 PC gaming slovies Top 100 právnych slovies Top 100 obchodných termínov Top 100 anglických idiómov Top 20 Nový rok Top 40 Jar Top 40 Leto Top 40 Jeseň Top 40 Zima Vianoce Turistika Cestovanie Hotel Zvieratá Dni a mesiace Oblečenie Počítač a IT Varenie a jedlá Nápoje Farby Rodina a príbuzní Ľudia a vzťahy Ľudský výzor Ľudské vlastnosti Ľudské emócie Povolania Základná škola Stredná škola Vysoká škola Šport Počasie Mesto a dedina Bežne používané predmety Krajina a územie Zdravie a choroby Spotrebiče v domácnosti Strašidelné slovíčka Bývanie Kancelária Dielňa Magické slová Peniaze Filmy a hudba Náboženstvo a viera Nakupovanie a obchody Vesmír Svadba Osobné údaje Fotografovanie Na pláži Top 100 pre dospelých

---------------

BONUS Top 100 - GER slovesá BONUS Top 300 - GER slovesá BONUS Top 500 - GER slovesá

---------------

BONUS Top 100 - RUS slovesá BONUS Top 300 - RUS slovesá BONUS Top 500 - RUS slovesá

---------------

BONUS Top 100 - POR slovesá BONUS Top 300 - POR slovesá BONUS Top 500 - POR slovesá

---------------

BONUS Top 100 - ESP slovesá BONUS Top 300 - ESP slovesá BONUS Top 500 - ESP slovesá

---------------

BONUS Top 100 - ITA slovesá BONUS Top 300 - ITA slovesá BONUS Top 500 - ITA slovesá

---------------

BONUS Top 100 - LAT slovesá BONUS Top 300 - LAT slovesá BONUS Top 500 - LAT slovesá

---------------

Podobné AJ slová iného významu TOP 100 problémových slovíčiek

---------------

na začiatok zoznamu

Anglické slovíčka

A1 - úplný začiatočník
Čo je v tejto časti? Povieme si základné informácie o anglickej slovnej zásobe, priority v štúdiu slovíčiek a predstavíme si termíny, skratky a značky, ktoré môžu pomôcť pri orientácii v slovnej zásobe.
A1 - total beginner guide
Ahoj. Vítam ťa v prvej kapitole zo slovnej zásoby. Stojíme za úplnom začiatku výuky slovíčiek v anglickom jazyku. V tomto článku nájdeš základné informácie o tom, akým spôsobom je zamerané štúdium slovíčiek na anglino.eu a tiež si tu povieme o technických termínoch a skratkách spojených so slovnou zásobou.
A1 - total beginner guide
Ak začínaš s angličtinou, odporúčam ti pozrieť si tiež celý zoznam výuky pre level:
anglino.eu - hint
V tomto článku sa tiež pozrieme na priority v učení sa slovíčiek. Túto časť článku si pozri veľmi podrobne, pomôže ti to ušetriť energiu a čas pri výuke. Prípadne ti tieto informácie umožnia zorientovať sa podľa tvojej úrovne, ktoré slovíčka by mali byť pre teba priorita a naopak, ktoré môžu ísť nateraz bokom.

Anglická slovná zásoba

Anglický jazyk má jednu z najrozsiahlejších slovných zásob vrámci svetových jazykov vďaka čomu môže pomenovať skutočnosti, javy a fakty v ďaleko podrobnejšej a presnejšej miere ako mnohé iné jazyky. Je to jednou z jeho hlavných devíz avšak zároveň je preto potrebné si slovnú zásobu pri štúdiu ohraničiť a rozdeliť do skupín. Viac o delení slovnej zásoby nájdete v časti základné delenie slovnej zásoby
A1 - total beginner guide
Vedel-a si? Anglický jazyk obsahuje cez 300 000 tzv. absolútnych termínov (slovná zásoba), čo je rádovo 10x viac ako zahŕňa jazyk slovenský.
Pre základnú znalosť AJ postačuje 2000 termínov. Celkový úspech pri učení sa je otázkou správneho výberu týchto termínov. Na našom webe sme pre Vás preto pripravili zoznamy slovnej zásoby, ktoré obsahujú najpoužívanejšie slovíčka a to nielen z 2000 základných ale aj ďalších pokročilejších slov, podľa toho akú máte jazykovú úroveň.

Dôležité!

Zapamätajte si, že efektívny spôsob učenia sa slovnej zásoby je zamerať sa na kvalitu nie na kvantitu. Akými spôsobmi sa učiť slovíčka a kedy slovíčko považovať za naučené, nájdete v časti: Ako sa učiť slovnú zásobu?

Anglické slovíčka zoradené podľa priority v štúdiu

anglino.eu - hint
Tak poďme nato, tu sú jednotlivé slovné druhy a ich popis priorít podľa tvojej jazykovej úrovne. Inými slovami: čo je efektívne sa učiť ako prvé a čo sa môžeš učiť následne.
Slovný druh
Priorita
Odporúčané pre
Popis
anglino.eu - logo
ZÁMENÁ
PRONOUNS
najvyššia
nevyhnutné učivo
A1 - úplný začiatočník
A2 - začiatočník
Zámená sú prvá a najvyššia priorita pri výuke slovnej zásoby. Dobrá správa je, že sa jedná o malú kategóriu s neveľkým počtom slovnej zásoby. Spravidla je ich výuka zvládnutá v krátkom časovom horizonte. Bez zámien sa síce vety teoreticky tvoriť dajú, avšak keďže predstavujú najjednoduchšiu variantu vetného podmetu, ich priorita vo výuke je vysoká. Začiatočníkom ich odporúčame ako vôbec prvú časť slovíčiek na naučenie sa.
anglino.eu - logo
POMOCNÉ SLOVESÁ
AUXILIARY VERBS
vysoká
nevyhnutné učivo
A1 - úplný začiatočník
A2 - začiatočník
B1 - mierne pokročilý
Pomocné slovesá sú druhá a veľmi vysoká priorita pri výuke slovnej zásoby. Dobrá správa rovnako ako pri zámenách je, že sa jedná o malú kategóriu s neveľkým počtom slovnej zásoby. Spravidla je ich výuka zvládnutá v krátkom časovom horizonte a priamo súvisí s výukovou anglických časoch a módov. Bez pomocných slovies sa dá vytvoriť len veľmi málo viet, takže ich priorita vo výuke je vysoká. Začiatočníkom ale aj mierne pokročilým ich odporúčame priebežne študovať a veľmi často si ich opakovať v súvislosti s gramatickými časmi a módmi.
anglino.eu - logo
PLNOVÝZNAMOVÉ SLOVESÁ
MEANINGFUL VERBS
vysoká
kreatívne učivo
A1 - úplný začiatočník
A2 - začiatočník
B1 - mierne pokročilý
B2 - stredne pokročilý
C1 - pokročilý
C2 - expert
Plnovýznamové slovesá alebo aj skrátene: slovesá sú takpovediac hlavnou rozdielovou triedou znalosti v každom svetovom jazyku. Zlá správa je, že je ich veľmi ale naozaj veľmi veľa (konkrétne v anglickom jazyku cca 30 000 položiek) avšak dve dobré správy sú: čím viac slovies ovládaš, tým efektívnejší, krajší a vyzretejší je tvoj jazykový prejav, a druhá: anglino.eu ti prináša veľmi sofistikovanú štruktúru zoznamov najpoužívanejších slovies, tak aby sa ľahko a efektívne dali naučiť.
Vo FLUENCY sme vyslovene špecialisti a nadšenci pre plnovýznamové slovesá a preto ich kladieme na pomyslený jazykový piedestál, čo sa odrazí najmä na komplexnosti zoznamov slovies na anglino.eu :)
Rovnako treba povedať, že bez plnovýznamového slovesa jednoducho nevznikne žiadna zmysluplná veta pričom tento fakt z nich robí tretiu najdôležitejšiu kategóriu jazykových slovíčiek. Slovesá sú omniprezentnou zložkou v jazykovej výuke, vhodné na výuku od A1 - úplných začiatočníkov až po C2 - expertov. Slovesá sú nikdy-nekončiaci príbeh dejovej poézie, opisujúce všetky poznané deje, činnosti, aktivity v našom univerze. Je to penzum, obrovský rozmer poznania, ktorý pravdepodobne nikto nemôže obsiahnúť a naučiť sa v úplnej miere, čo je ale paradoxne na tejto kategórii slovíčiek azda najviac fascinujúce :)
anglino.eu - logo
ČÍSLOVKY
NUMERALS
vyššia
praktické učivo
A1 - úplný začiatočník
A2 - začiatočník
Číslovky sú dôležité a veľmi praktické slovíčka na denno-denné využitie. Dobrá správa je, že sa jedná síce o obsažnú kategóriu čo sa týka de-fakto neobmedzeného množstva položiek, avšak zároveň o kategóriu s prísne logickými pravidlami tvorby týchto slovíčiek. Spravidla je ich výuka zvládnutá skôr v kratšom časovom horizonte a to konkrétne po preskúmaní a osvojení si pomerne malého množstva zásadných aspektov ich kreácie. Bez čísloviek sa síce vety tvoriť dajú celkom pohodlne, avšak predstav si komunikáciu v jazyku bez toho aby si mohol-a vyjadriť číselný počet či matematickú operáciu? Odpoveď na túto otázku a zároveň potreba ľudstva vyjadrovať exaktné číselné informácie z nich robí rozhodne jednu z tých dôležitejších kapitol v slovnej zásobe.
anglino.eu - logo
PREDLOŽKY
PREPOSITIONS
vyššia
dôležité učivo
A2 - začiatočník
B1 - mierne pokročilý
B2 - stredne pokročilý
Predložky sú rozhodne v kategórii tých potrebnejších súčastí anglického jazyka. Ako môžete vidieť, máme ich tu ako vyššiu prioritu ako spojky, či prídavné mená. Dôvody nato sú hneď dva: predložky súvisia s väčšinou doplnkových informácií vo vetách a tiež pomáhajú morfovať podstatné mená, konkrétne v angličtine ich pádovaním. Dobrá správa rovnako ako pri zámenách je, že sa jedná o skôr menšiu kategóriu s neveľkým počtom slovnej zásoby. Spravidla je ich výuka zvládnutá v krátkom časovom horizonte avšak treba si pri nich dať veľký pozor na niektoré fungujú výrazne v iných intenciách ako je to v slovenskom jazyku. Bez predložiek sa síce dajú tvoriť vety, avšak len základné prípadne málo rozvité bez vyššej pridanej hodnoty. Začiatočníkom ale aj mierne pokročilým ich odporúčame systematicky študovať a veľmi často ich aplikovať do viet pre lepšie osvojenie.
anglino.eu - logo
SPOJKY
CONJUNCTIONS
jemne nadpriemerná
rozširujúce učivo
A2 - začiatočník
B1 - mierne pokročilý
B2 - stredne pokročilý
Spojky sú stále v kategórii tých potrebnejších súčastí anglického jazyka. Ako môžete vidieť, máme ich tu ako vyššiu prioritu ako napr. prídavné mená. Dôvodom je ich schopnosť prepájať vetné členy či samotné vety a tak umožniť budovanie komplexnejšieho a súvislejšieho jazykového prejavu. Inými slovami: ak si dokázal-a postaviť dom (vetu), prečo k nemu nepripojiť rovno viac domov (viet) a vytvoriť rovno celé mesto (súvislý jazykový prejav)? Práve táto danosť ich posúva pred prídavné mená, aj keď tu už je to naozaj dilema, keďže prídavné mená rozhodne nie sú zanedbateľné. Výuka spojok sama o sebe býva spravidla zvládnutá v krátkom časovom horizonte avšak pozor na ich aplikáciu najmä do súvetí. Samotná dĺžka súvetí môže zamestnávať značný pomer pamäťovej kapacity v dôsledku čoho práve pri výbere správnych spojok vznikajú chybné rozhodnutia. Bez spojok sa vety síce zaobídu, ale vždy to ostane pri jednotkových samostatných vetách. Treba mať na pamäti, že výhradne so správnym zapojením a používaním spojok sa dá hovoriť o vyššom leveli jazykového prejavu.
anglino.eu - logo
PRÍDAVNÉ MENÁ
ADJECTIVES
priemerná
doplňujúce učivo
B1 - mierne pokročilý
B2 - stredne pokročilý
C1 - pokročilý
C2 - expert
Prídavné mená, aj keď možno trochu prekvapivo, sú v kategórii priemernej výukovej priority, vzhladom na ich doplnkovú informačnú funkciu. Ich hlavnou devízou pri produkcií anglického jazyka je poskytovanie rozširujúcich informácií a to spravidla pri vetných podmetoch alebo predmetoch. Ako môžete vidieť, máme ich tu ako nižšiu prioritu ako napr. spojky či predložky. Dôvodom je ich viac-menej dobrovolná prítomnosť vo vetách a teda nie sú nevyhnutné pre komponovanie základných informácií. Na druhú stranu, pokročilejší užívatelia od levelu B2 a viac by sa mali práve zamerať na absorbciu čo najväčšieho počtu týchto slovných elementov, vzhladom nato, že popri slovesách sú to najmä prídavné mená, ktoré dokážu povýšiť kvalitu jazykových znalostí na úplne nový level. Zaujímavosťou pri prídavných menách je fakt, že značný počet z nich je odvodzovaný práve od spomínaných slovies a navyše, veľakrát sa tak deje pod veľmi logickými pravidlami. Tým pádom, výuka prídavných mien sama o sebe nemusí byť taká zložitá ako sa na prvý pohlad môže zdať. Veľmi podobne ako u slovies, aj u prídavných mien a síce konkrétne v našich zoznamoch si najmä pokročilí užívatelia prídu na "svoje" vďaka anglino.eu :)
anglino.eu - logo
PRÍSLOVKY
ADVERBS
nižšia
bonusové učivo
B1 - mierne pokročilý
B2 - stredne pokročilý
C1 - pokročilý
C2 - expert
Príslovky sú v kategórii priemernej až nižšej výukovej priority, vzhladom na ich doplnkovú informačnú funkciu a nepodmienené zaradenie do viet. Ich hlavnou devízou je rozšírenie informácie o vetnom prísudku, prípadne môžu byť súčasťou komplexnejšieho príslovkého určenia. Zaujímavosťou pri príslovkách je ich častokrát logický spôsob výstavby, odvodzovaný od príslušného prídavného mena pridaním systematickej prípony. Na anglino.eu pripravíme pre používateľov výhradne zoznamy nevyhnutných prísloviek, prípadne zaradíme aj zopár bonusových položiek, avšak táto kategória je v rebríčku priorít v nižších poschodiach :)
anglino.eu - logo
CITOSLOVCE
INTERJECTIONS
nízka
bonusové učivo
B2 - stredne pokročilý
C1 - pokročilý
C2 - expert
Citoslovce sú v kategórii nízkej výukovej priority, vzhladom na ich okrajovo doplnkovú informačnú funkciu a nepodmienené zaradenie do viet. Ich hlavnou devízou je vyjadrovanie emócií a tým ovplyvňovanie možnej konotácie vetnej sémantiky. Inými slovami: tieto malé slovíčka podfarbia vetu alebo kontext do danej emócie - pozitívnej či negatívnej. Zaujímavosťou pri citoslovciach je ale že práve tieto dokážu dofarbiť vety o ten povestný "native" akcent, pretože ak sa pozrieme bližšou perspektívou na anglický jazyk a kolokviálnych prejav native užívateľov, tieto majú frekvektované zastúpenie. Odporúčame ich preto najmä pre pokročilých užívateľov a samozrejme na anglino.eu pripravujeme aj zoznam/y týchto nenápadných vetných komponentov :)
anglino.eu - logo
ČASTICE
PARTICLES
veľmi nízka
okrajové učivo
C1 - pokročilý
C2 - expert
Častice, nech nám to odpustia, avšak naozaj sú vo veľmi nízkej výukovej priorite, vzhladom na ich pomerne zanedbateľnú doplnkovú informačnú funkciu a výhradne nepodmienené zaradenie do viet. Ich hlavnou devízou je doplnkové pôsobenie na význam pokročilých slovies prípadne sú komponentami príslovkových určení. Odporúčame ich preto najmä pre pokročilých užívateľov. Na anglino.eu sa pozrieme aj na zoznam/y týchto nenápadných vetných komponentov :)

Termíny, skratky a značky slovnej zásoby

Aké sú najdôležitejšie označenia slovíčiek a čo znamenajú?
A1 - total beginner guide
Nasleduje zoznam termínov, skratiek a značiek, s ktorými sa pravdepodobne stretneš na anglino.eu :)
Skratka
Anglický preklad
Slovenský preklad
abbr.
abbreviation, abbreviated
skratka, skrátene
adj.
adjective
prídavné meno
adv.
adverb
príslovka
amb.
ambivalency, ambivalent
ambivalencia, ambivalentný
aux. v.
auxiliary verb
pomocné sloveso
conj.
conjunction
spojka
excl.
excluded
okrem, s výnimkou
expl.
explication
explikácia
incl.
included
vrátane
intj.
interjection
citoslovce
lex.
lexeme, lexically
lexíma, lexikologicky
mnf. v.
meaningful verb
plnovýznamové sloveso
num.
numeral
číslovka
no.
number
číslo
obj.
object
predmet
op.
opposite
opozitum, protiklad
phon.
phonetics, phonetically
fonetika, foneticky
prep.
preposition
predložka
pron.
pronoun, pronunciation
zámeno, výslovnosť
prtc.
particle
častica
sem.
semantics, semantically
sémantika, sémanticky
subj.
subject
podmet
subst.
substantive
podstatné meno
stx.
syntax
syntax
vb.
verb
sloveso
vb. c.
verb clause
prísudok
A1 - total beginner guide
Ak si chceš pozrieť prehlad rýchlych informácií o slovnej zásobe, najmä štatistiky o anglických slovíčkach, odporúčam ti nasledovný článok :)
Prajeme veľa úspechov pri učení sa anglických slovíčiek! :)
Týmto výukovým článkom ťa sprevádzali :)
A1 - total beginner guide
Susie
A1 - total beginner guide
Nicol
A1 - total beginner guide
Martin
C2 - expert guide
Marcus
anglino.eu - Social Networks
Páči sa ti anglino.eu?
Sleduj nás a odoberaj novinky na našom FACEBOOKu
anglino.eu - Social Networks
@fluencyagentura